Sosyal Medyanın Gücü

Sosyal medya ne kadar önemli?

Bilgi ve iletişim teknolojisi sosyal medya ile son 20 yılda kökünden değişti. Mobil teknolojinin gelişmesinin de sosyal medyanın bu kadar etkili bir konuma gelmesinde pay büyük. İnsanlar artık, istedikleri yerden istedikleri an çevrim içi olabiliyorlar. Her gün saatlerini sosyal medyada geçiren insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Düşünsenize, 15 yıl önce bu kadarını hayal edebilir miydik?

Neden paylaşım yapıyoruz?

Sosyal medya paylaşımlarının ardında yatan nedenleri araştıran New York Times'ın çalışmasından çıkan sonuçlara göre, kendimizi paylaşımlarımız üzerinden tanımlamak, insanları eğlendiren ve bilgilendiren konularda paylaşımlarla popüler olma isteği gibi nedenlerimiz var. Söz konusu araştırmaya katılanların;
%84'ü önemine inandıkları bir konuya destek olmak için,
%94'ü değerine inandıkları bir bilgiyi paylaşmak için,
%68'i kim olduğunu ve duruşlarını sergilemek için,
%78'i diğer insanlarla ilişkiler geliştirmek ve iletişim halinde olmak için,
%69'ü dünyada olup bitene kayıtsız kalmamak ve süreçlere katılmak için sosyal medyada ileti paylaştıklarını söylüyor.

Sosyal medya insanlara ne sağlıyor?

Yani küçük arkadaş çevremiz ve ailemizle iletişimimizi sürdürmekten tutun, toplumsal  gündemi şekillendirme isteğine kadar sosyal medyanın etkisinden yararlanıyoruz. Bugün politikadan iş dünyasına, spordan müziğe kadar her alanda sosyal medyanın gündem değiştirici büyük bir gücü var.

Sadece bu saydıklarımla da sınırlı değil. Pazarlama iletişimin bir unsuru olarak ticaret için de sosyal medyanın etkisi tartışılmaz. Bugün sosyal medyanın önemini kavramayan, sosyal medyada varlık göstermeyen marka yok gibi... Tüketicilerinin taleplerine göre süreçlerini yöneten markalar için hemen geri bildirim aldıkları, rakiplerini takip ettikleri, müşteri ilişkilerini ve hatta satışlarını hızlandırdıkları sosyal medyanın olmadığı bir dünya düşünülemez.

İşyerlerinde sosyal medya, proje yönetiminden tutun, çok farklı süreçlere kadar çalışanların hayatını kolaylaştırdığı gibi bilginin yayılmasında da büyük rol oynuyor. Sınırları kaldıran sosyal medya sayesinde daha bilgili ve değer odaklı çalışanlar yetişiyor. Sosyal medyanın önemini hala kavrayamayan ve bu bilgisizlikle onu kısıtlamaya kalkışan demode patronları bir kenara koyuyorum elbette: Onlar Linkedin'de değer yaratan paylaşımlar yapan bir CEO'nun markalarına katacaklarından hala habersizler çünkü...

Markalar için sosyal medya, kendilerini lider olarak konumlayabilecekleri, her büyüklükten rakipleriyle rekabet edebilecekleri, çalışanlarının sadakatini pekiştirebilecekleri, satış süreçlerini hızlandıracakları harika bir araç.

Kısaca, bugünün dünyasında sosyal medyada olmak ya da olmamak diye bir ayrım artık kalmadı. Sosyal medyayı nasıl kendiniz ve markanız için kullanabileceğinize karar vermek ise sizin elinizde.

Ne demişler: "Eğer seçim şansın varsa, en iyisini seç. Eğer seçeneğin yoksa, en iyisini yap!"

Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder