Network Marketing ile istediğin hayatı yarat!


Doğrudan satış, satışın en eski ve en başarılı yöntemlerinden biridir. Bugün dünyada bu alanda birçok firma ve birçok bağımsız girişimci bulunuyor. Peki ekibi ve satışlarıyla star olan, istediği hayatı yaratan o mutlu girişimcilerden biri neden siz olmayasınız?

Öyle bir girişimcilik modeli ki, dükkan ya da ofis kiralamanıza gerek yok. Ekibinize maaş ödemenize gerek yok. Sabit bir yere, bir çalışma düzenine bağlı kalmanıza da gerek yok. İşinizi kaybetme korkusu yaşamayacak olmak bile başlı başına etkileyici bir faktör. İhtiyacınız olan tek şey, bu sosyal mesleğin püf noktalarını öğrenmek ve geleceğiniz adına doğru bir plan yaparak harekete geçmek. İster ek gelir olarak düşünün, ister tam zamanlı olarak bu işi yapmaya soyunun; Plan ve hedefleme adımlarıyla başlamalısınız.

Plan yapmak için önce amaçlarınızı belirlemeli ve kendinize bu amaçlar için bir süre sınırı koymalısınız. Ekibinizdeki insanların da bu şekilde net belirlenmiş amaçları olması çok önemli. Onlara liderlik edebilmek için aksiyon almaya teşvik eden amaçlar doğrultusunda birleşebilmelisiniz.

1.Amaçlarınızı ete kemiğe büründürün: "Her hafta ekstra 1000TL kazansaydım, hayatım nasıl olurdu?", "Kredi kartı borcumu sıfırlayabilseydim, hayatımda ne değişirdi?" gibi sorularla amaçlarınıza ulaştığınız anın canlandırmasını yapın.

2. Hırs yapabileceğiniz bir amaç belirleyin: Kolay erişilebilir hedefler yerine sizi zorlayacak hedefleri tercih edin.

3. Her seferinde bir amaca, bir sürece ve bir adıma konsantre olun. Odağınızı dağıtmayın.

4. Amaçlarınızı filtreleyin: Kendinize şu iki soruyu sorun: "Şu anki şartlarım, bu amaca ulaşmama uygun mu?" "Bu amacıma ulaşabilmem için gereken zaman ve eforu harcayabilecek miyim?"

5. Hedeflerinizi mümkün olduğunca kişiselleştirin.

"Bir doğrudan satışçı olarak kendiniz için çalışırsınız, ama kendi başınıza çalışmazsınız."

Bu işi yapmanın en önemli kurallarından biri, sizin için çalışacak ekibinizi kararlılık, adanmışlık, istikrar ve konsantrasyon çerçevesinde buluşturabilmektir. Kendinizin en iyi versiyonuna ulaşmanız kadar, sizinle çalışan insanların da kendilerinin en iyi haline ulaşmasına yardımcı olmanız, bu işin gerekliliklerindendir. Hatalarınızdan ders çıkarmak da bu anlamda size katkı sağlayacaktır: "Geçen yıldan farklı olarak ne yapabilirim?", "Geçen yıldan daha iyisini nasıl yapabilirim?" gibi sorularla sürekli olarak hareketlerinizi ve sonuçlarınızı değerlendirin.

Doğrudan satış yapıyorsanız, bu teknikleri mutlaka uygulayın:

Hikayenizi paylaşın. Muhteşem hikayeler, sizinle potansiyel müşterileriniz ve ekibiniz arasında duygusal bir bağ yaratır. Örneğin: "Ben hemşirelik yapıyorum ve mesleğimi seviyorum ama uzun saatler çalışmak zorunda kalmak ve yoğun nöbetler beni zorlamaya başladı. Bu nedenle tamamen doğrudan satış mesleğinden hayatımı kazanmak için çalışmaya ve geleceğime yatırım yapmaya başladım."

Kendinizi sabote etmeyin. Başarının önündeki en büyük engel kendinizsiniz. Yüksek amaçlar belirlerken kendinizi yaptıklarınız veya yapmadıklarınız için suçlamak size fayda değil, zarar getirir. Disiplini elden bırakmazsanız yapamayacağınız bir şey yok. Günlük hedefleriniz olsun, erteleme rehavetine kapılmayın, çok değil akıllıca çalışın.

Denemeden satmayın. Ağınızdaki insanları etkilemek için de, önereceğiniz ürünleri kulaktan dolma bilgilerle değil, kendiniz deneyimleyerek satışa koyun.

İçlerindeki ateşi alevlendirin. Doğrudan satış, avantajlarına rağmen zor bir meslek. Yapılan bir araştırmaya göre, network marketinge başlayan her 2 kişiden biri ilk 3 ayda, her 10 kişiden sekizi ise ilk yıl içinde vazgeçiyor. Eğer ekibinizdeki insanlar bu şekilde vazgeçmeye meyilli olurlarsa, başarıya nasıl ulaşacaksınız? İnsanlar, güçlü ve aktif bir lideri bırakıp gidemezler. Onları nelerin motive edebileceğini öğrenin ve ekibinize ilham kaynağı olun.

Stratejik mentorluk yapın. Zamanınızın ve dikkatinizin büyük kısmını en iyi oyuncularınıza verin. Sıkı çalışan, kendini bu işe adayan ekip üyelerinize odaklanın, kaybolmak üzere olanlara değil. Objektif yorumlar, rehberlik ve liderlik desteğinizi ihtiyacı olanlardan çok, bunu hakkedenlere sunun.

Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder