Jack Canfield'dan Başarı İlkeleri

Jack Canfield'in Başarı İlkeleri Kitabından...

Başarı konusunda yazılmış kitaplar arasında bir klasik olarak yerini alan bu kitap, 180 ülkede yıllardır satılıyor ve yenilenen baskısıyla Türkçe olarak da raflarda…

Jack Canfield’ın kaleme aldığı “Başarı İlkeleri”, anekdotlar, aforizmalar ve örneklerle başarı getiren stratejileri 67 madde halinde sıralıyor.

Başarı ilkeleri, insanın mesleği ne olursa olsun değişmiyor. Yazara göre, kim olursanız olun bu prensipleri düzenli olarak uygulayarak başarıya ulaşmanız mümkün. Bununla ilgili de motivasyonel filozof Jim Rohn'un sözlerini aktarıyor: "Çekmeniz gereken mekikleri, başkasına çektiremezsiniz. Yeni bir dil öğrenmek, meditasyon yapmak, spor yapmaki ölçülebilir hedefler koymak, ders çalışmak... Bunların hiçbirini başkalarına yaptıramazsınız. Ben size harita verebilirim ama arabayı siz kullanmalısınız. Bu prensipleri de uygulaması gereken sizsiniz!"

Canfield, başarı ile ilgili sorumluluğunuzu hatırlatırken bir de örnek veriyor: "Gecenin geç saatlerinde bir adam, sokak lambasının altında, dizleri üzerine çökmüş başka bir adamı farkedip yanına gidiyor ve birşeyler aradığını görüyor. Ona ne aradığını sorduğunda: "Anahtarımı kaybettim, onu arıyorum." cevabını alan adam, ona yardım etmeye karar veriyor. Belki de bir saat her yeri aradıktan sonra anahtarı bulamayacaklarına emin olan adam diğerine tekrar soruyor:"Bakmadığımız yer kalmadı! Anahtarını burada düşürdüğüne emin misin?" Öbür adamın yanıtlıyor:"Hayır, aslında evde kaybettim ama bu sokak lambasının altı daha aydınlık..." Yani, yarattığınız hayat ve elde ettiğiniz sonuçlarla ilgili sorularınızın cevaplarını dışarıda aramayı bırakmalısınız çünkü hayatınızın bu halini ve aldığınız bu sonuçları siz meydana getirdiniz.

Başarının temel prensibi olan 5 şahane fikir

1. “Hayatınızdaki sadece üç şey üzerinde kontrole sahipsiniz: Düşünceleriniz, hayalleriniz ve eylemleriniz.
2. Cazibe Kanunu en temel şekliyle şöyledir: Düşündüğünüz, anlattığınız, inandığınız ve derinden hissettiğiniz her şeyi yaratabilirsiniz.
3. Maddi şeyleri kaybedebilirsiniz, ama ustalığınızı asla kaybetmezsiniz; yani hedeflerine ulaşma sürecinizde neler öğrendiklerinizi ve kim olduğunuzu.
4. Olmak istediğiniz yere ulaşmışsınız gibi davranmak, başarı için en büyük stratejilerden biri…
5. Dünya size bildikleriniz için değil, yaptıklarınız için para ödüyor.

Kitap özetle ne anlatıyor?

 • “Eğer başarılı olmak istiyorsanız, hayatınızdaki her şeyin sorumluluğunu %100 almak zorundasınız.”
 • “Düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız her şeyin,  en yüksek amacınız, değerleriniz ve hedeflerinizle uyumlu olması gerek.”
 • “İstediğiniz sonuçları almak istiyorsanız, şikayet edip söylenmek yerine talepte bulunmalı ve harekete geçmelisiniz.”
 • “Birçok insan harekete geçemiyor çünkü başarısız olmaktan korkuyorlar. Öte yandan başarılı insanlar, başarısızlığın öğrenme sürecinin önemli bir parçası olduğunun farkındalar. ”
 • “Bugün deneyimlediğiniz her şey, geçmişte yapmış olduğunuz seçimlerin sonucudur.”
 • “Yanıtlarınızı değiştirdiğiniz gün, hayatınız daha iyiye gitmeye başlar!”
 • “Gerçekten ne istediğinizi netleştirmeye başlamanın en kolay yollarından biri; yapmak istediğiniz, sahip olmak istediğiniz ve olmak istediğiniz 30 şeyi listelemek."
 • “Daha başarılı olmak istiyorsanız, daha başarılı insanlarla vakit geçirmelisiniz.”
 • “Bir şey satın alırken kendinize "Bu bir ihtiyaç mı,yoksa istek mi?" diye sorun. Arada büyük bir fark var. ”
 • “Daha başarılı olmak için, inkardan vazgeçip hayatınızda işe yaramayan ne varsa onıunla yüzleşmeniz gerek."
 • “Tutku ve azim ile sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsanız, zaten başarılısınız demektir.”
Benim yorumuma gelince... Jack Canfield, aslında bilmediğimiz konulardan veya kurallardan bahsetmiyor. Yine de bu başarı ilkelerini  maddeleyerek, konu başlıkları altında sıralaması, kitabın kolay okunmasını sağladığı gibi, insanı motive ediyor. Ayrıca anlattığı stratejilerin çoğunu biliyor olmamız, sürekli aklımızda olması anlamına da gelmiyor. Yani kitapta bahsedilen prensipleri bilmekten çok uygulayarak unutmamak gerek. Siz burada yer verdiğim hangi maddeleri etkili buldunuz? Ben bu yıl içindeki değişim hedeflerime bazılarını eklemeyi planlıyorum açıkçası... 

Zira başarıya giden yol, istikrarlı adımlar ister.
Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

  Share This

0 yorum:

Yorum Gönder