2019'da bahaneler üretmeyi bırak ve istediklerini hayata geçir!

2019'da istediğin hayatı yaratma rehberi

"Ya onu yapmam lazım ama önce şu etrafı bir toplayayım!"
"Aslında bekleyen bir dolu işim var ama şu videoyu görmen lazım!"
"Sunumu hazırlamak için 2 günüm kaldı ama dizüstü bilgisayarımın masaüstü o kadar fena durumda ki!"

Tanıdık geldi, değil mi?

Kiminde daha az, kiminde daha çok ama pek çok kişi bahaneler sıralama ve erteleme meyiline sahip. Benim için de bu geçerli maalesef... Bu yüzden farkındalık geliştirmeye ve bu sorunun üzerine gitmek için kitaplar okumaya çalışıyorum son günlerde.. Birkaç maddede sıralamak gerekirse, ertelememek için şunları yapmaya hemen başlamanız lazım! (Tamam, hemen olmasa da olur :p)

Korkularını yaz

Bir kağıda nelerden korktuğunu ve korkmasaydın hayatında ne gibi değişiklikler yapabileceğini yaz. Bunları yüksek sesle kendine tekrar et. Başarısızlık korkusu, gülünç duruma düşme korkusu, devamını getirememe korkusu.... Korkularla alacağınız kararların hayatınıza bir faydası olmaz.

5 hedef belirle

Bu yıl gerçekleştirmek istediğin beş amacını yaz. Her bir amacının yanına, bu amaca ulaşmak için yapabileceğin 3 aksiyonu da yaz. Amaçlarını hayal olmaktan çıkarıp gerçeğe yakınlaştırmak istiyorsan, hedeflerin için yapabileceklerini bu şekilde aşama aşama yazıp uygulama bölümüne geçmelisin.

Kendine şefkatle yaklaş

Bazen en büyük düşmanımız kendimiz olabiliyoruz. Çevremizdeki insanlara, hayvan dostlarımıza, ailemize gösterdiğimiz şefkati ve merhameti kendimizden esirgiyoruz ne yazık ki... Bu yıl kendine, sevdiğin bir arkadaşına yaklaşır gibi dostça bak. Hep yapamadıklarını, eksiklerini, hatalarını görüp kendini eleştirmektense, değerli yönlerinizi hiç aklından çıkarmadan seçimlerini yap ve kararlarını ver.

Sabah rutini geliştir

Bir plana sıkı sıkıya sadık kalıp yapmak istediklerimiz için gelişme kaydetmek, bazı rutinlere sahip olmakla mümkün.

Mesela, daha fit bir görünüme kavuşmak mı istiyorsun? Sporu erteledikçe buna imkan yok. Her gün aynı saate alarmı kurup, o alarmı da ertelemeden kalkıp spor yapmak gerek. Bazen gayet dinç bir şekilde uyansak bile, yatakta telefonumuzu elimize alıp sosyal medya ile oyalanarak yarım saat kaldığımız bir gerçek... O nedenle sabahları iyi hissetmek ve amaçlarımız uğruna yol katetmek için uyanır uyanmaz telefonu elimize almayı unutmalıyız. Kalkıp, 1-2 bardak su içip hafif bir egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirebilirsek, bekleyen işlerimiz için de enerji toplamış oluruz. Konsantrasyon gerektiren işleri içimize sinecek şekilde bitirebilmek için sabah rutinleri çok önemli. En basitinden yatak toplamak bile! Çünkü güne başlarken bilinçaltımıza mesaj veriyoruz: "Ben yapılması gereken en basit bir şeyi bile ihmal etmiyorum. Bugün ve her gün!" Düzen, insana şevk verir.

"Zaten o alışkanlığı edinmek asıl mesele!" diyorsun, değil mi? 21 gün kuralını duymuşsundur, edinmek ya da bırakmak istediğiniz bir alışkanlık için ilk hafta çok zorlanabilirsin. İkinci hafta acı vermemeye başlar; 3 hafta ise tamamen adapte olursun!

Uzun vadeli hedefini gözünde canlandır

Önemli olan günlük keyifler, günaha davet eder gibi aklını çelmeye çalıştığında, "Bunu mu istiyorum, yoksa istediğim uzun dönemli hedefime ulaşmayı mı?" gibi bir soru ile kendine gelmeyi dene. Dene diyorum, zira bu başlarda pek kolay olmuyor! :)

Uzun vadede hayatının nasıl değişeceğini hayal etmek de,erteleme alışkanlığını yenmek için  işe yarar bir diğer yöntem. Neler kazanacağını gözünde canlandırmaya başladığında süreç kendiliğinden kolaylaşıyor.


Sonucu değil süreci düşün

Süreç demişken, sonuç odaklılıktan süreç odaklılığa geçmek gerektiğini de söylemeliyim. Çünkü hayat hızlı ve bu nedenle çoğumuz sonuç odaklıyız. Ama burada şöyle bir handikap oluşuyor: Mükemmel olmayacak diye hiç başlamamayı tercih edebiliyoruz, bilinçsizce... Yolunda gitmeyen ya da istediğimiz gibi olmayan her noktada hayal kırıklıklığına uğramamak için sürece odaklanmak şart. Böylece hangi yönlerden iyi olduğunu ve hangi taraflarını geliştirmen gerektiğini öğrenmen kolaylaşır.

Yazarak plan yap

Bir diğer yöntem ise planlı hareket etmek ve planlarımızı yazıya geçirmek. Planların için 3 soruyu yanıtlamanı istiyorum:

-Bugün neler yaptım?
-Yarın neyi geliştirmek istiyorum?
-Deneyebileceğim farklı bir yol var mı?

Bu sorularla, odak noktan sonuç olmaktan çıkacak, davranışlarına konsantre olacaksın: Kendinle ilgili düşündüklerin, seni başarıya ulaştırabilir, ya da başarıdan uzaklaştırabilir. "O kadar da değil!" deme; iç konuşmalarının özgüveninle derin bir bağlantısı var. Eleştirel iç sesin yüzünden kendini değersiz hissettiğin anları düşün. Zor zamanlarla baş edebilmek, öz şefkat ve özgüven olmadan mümkün olmaz. Her şeye rağmen başarılı olacağına önce sen inanmalısın!

(Plan ile hayatını kolaylaştırmak için bu yazıya da göz atabilirsin: "Yarını bugünden tasarla!")

Probleme değil çözüme konsantre ol

Aklına gelen bir problemi, sürekli problem olarak düşünürsen, zihnin o problemi çözülmez bir engel haline getiriyor. Böyle olunca da onu her düşündüğünde stres hormonları salgılıyor, yaratıcı zekanı da devre dışı bırakabiliyor. Hedefine ulaşmak için problem yerine, çözüme odaklanmalısın. Yani o problemi çözebilecek ne gibi araçların var, hangi yöntemleri denemelisin gibi alternatif düşüncelerle çeşitli çözümler geliştirmeye kafa yorabilirsin.Olumlu düşünür, problemi adım adım ele alırsan, asla kurtulamaz!

Ertelediğin ne varsa, bu bahsettiğim yöntemlerle yeniden başlamak için kolları sıva ve sonuçlardan beni de haberdar et, olur mu? Unutma:

"Senin için önemliyse, zaman yaratırsın.
  Değilse bahane!" Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder