Sosyal medyada markalaşma yolları


Hayat 100 yıl öncekinden farklı akıyor. Eskiden tek bir uzmanlık alanı ile bir hayat sürdürmek mümkün iken, değişen koşullar gösteriyor ki, bundan 10 yıl sonra herkesin 3-4 farklı uzmanlık alanı olacak ve tek bir yere bağlı çalışma hayatı son bulacak. Dolayısıyla bugün yaptığın iş yerine yarın farklı bir alanda çalışıyor olduğunda yanında kalan üç şey olacak:

  • Bilgi
  • Deneyim
  • Kişisel marka

Kişisel marka neden gerekli?

Eğer bir girişimci isen, işinin marka değeri kadar kendi kişisel marka değerine de yatırım yapmalısın. Sunduğun hizmetleri pazarlamak ve çevre edinmek için kişisel markan profesyonel imajını oluşturur. Dünyaya yaptığın işi sosyal medya ile tanıtmak ve alanında itibar kazanmak için yapabileceğin birçok şey var.

Eğer bir koç, danışman ya da konuşmacı isen, hangi kanalları kullanacağına karar vermek için hedef kitleni düşünmelisin. Onların olduğu her kanalda var olmalısın. Amaçların ya da hedef kitlen zaman içinde değişirse bu konuya tekrar odaklanıp gereken değişiklikleri yapabilirsin.


Özgün ol. Cömert Ol. Özenli Ol.

Sosyal medyadaki başarının üç sırrına kulak ver. Başkalarının içeriklerini kopyalama. Kendi renklerin, kendi logon, kendi görsellerinle markanın sosyal medyasını özgünleştir. Bilgi ve deneyimlerini, yaşadıklarından öğrendiklerini kendine saklama. Bildiğin ve insanlara faydalı olabilecek ne varsa paylaş. Tüm bunları yaparken de insanların hassasiyetlerine saygı göster. İmla kurallarına dikkat et. Hızlı olmak yerine dikkatli ol.

Markanı ünvanın değil, iletişimin taşır.

İletişim günlük hayatımızdaki ilişkilerimizden kariyerimize ve sosyal medyadaki markamızın itibarına kadar her noktada etkisi olan bir gerçeklik. Günlük hayatta ses tonun, beden dilin ve dinleme becerin ile nasıl iletişim kuruyorsan, sosyal medyada da seçtiğin kelimeler, imla kurallarına gösterdiğin özen, kullandığın görsel ve yazılı içeriklerle iletişim kuruyorsun. Paylaşımların, kartvizitinde ne yazdığı ya da gerçek dünyadaki markanın ne kadar güçlü olduğuna dair insanlara fikir veriyor:
-Profillerine bakan insanlarda nasıl bir imaj bırakıyorsun? -Değerlerini gösteriyor musun? -Güven sağlıyor musun? -Bilgi ve deneyimlerini yansıtıyor musun?
-Gelen olumlu ve olumsuz yorumlara nasıl yanıt veriyorsun?

Online dünyada da, gerçek hayatta olduğu gibi iletişimi ve ilişkileri güçlendirmek zaman alır. Buna gereken zamanı bir yatırım olarak düşün. Markanı sosyal medyada iyi taşıyan bir yapı oluşturman için butik ajansım Dijital Marka Ajansı ile marka stratejini ve sosyal medya içeriklerini hazırlayabilir ve yönetebiliriz. Aklına takılan sorular için Messenger dan bana yaz, online olmasam da mutlaka aynı gün yanıtlarım.
Unutma, sosyal medya kimseyi beklemez. Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder