10 Adımda Çevrim İçi Bir Marka Olmak

10 Adımda dijital markanızı yaratın!

Günümüzde  başarılı bir marka yaratmak, her yerde bulunabilir olmakla eş değer hale geldi. Yani çevrim içi dünyada varlık göstermediğin sürece başarıdan söz etmek pek mümkün değil. Bugün, kişisel markanı çevrim içi hale getirmek, herhangi bir kurumsal marka oluşturmak kadar önemli. Çünkü kişisel bir marka, 'bireysel kimliğinin bir yansıması adeta...

-Kimsin ve uzmanlığın nedir?

-Bir düşünce lideri misin?

-Sektöründe tecrübelerinden yararlanılması gereken bir kişilik misin?

-Yaratıcı ve sanatsal alanlarda yeteneklerin mi var?

-Yoksa karizmatik kişiliğinle, konuşmanla, sesinle insanları etkileme gücüne mi sahipsin?

Kişisel markan, hikayeni, sen kapının dışına çıktığında arkandan nasıl bahsedilmesini istiyorsan o şekilde anlatır ; İnsanların seni tanımasına yardımcı olan dijital kimliğini oluşturur.

Facebook, LinkedIn, Twitter veya Instagram gibi sosyal ağlarıda aktif isen ve düzenli olarak güncellediğin kişisel bir blogun varsa, zaten sen bir markasın. Bakma, bizim ülkede blogların pabucu dama atıldı ama dünyaya bakarsan blog süksesinden hiçbir şey kaybetmedi. Değer yaratan içerikleri sosyal medya hesaplarının izin verdiği ölçülere sıkıştırmak yerine, mutlaka bir blog sahibi olmak gerek. Buraya kadar okuduysan ve hala online dünyada tam olarak bir marka gibi hissetmiyorsan, sana önerilerimi birazdan sıralayacağım.

Neden Çevrim içi Bir Marka Olmalı?

Bunu farketmem biraz zaman aldı, ama 10 yıldan fazla zamandır farklı farklı konularda çeşitli bloglar yazmama, radyolarda yıllardır programlar yapmama rağmen, kişisel markamı inşa etmek, tüm kariyerim boyunca yaptığım en iyi iş hamlesi oldu.

Marka oluşturmaya odaklanmalısın, çünkü insanlar bildikleri, tanıdıkları insanlara güvenirler. Gerçekten inandıkları insanlarla da iş yaparlar.

Çevrim içi bir marka oluşturmak, işimizi ön plana çıkararak ilgi alanımız olan konu hakkında farkındalık yaratır.

Çevrim içi bir marka oluşturmak, bize takipçi sayımızın büyümesini teşvik edecek  fırsatlar sunar.

Çevrim içi bir marka oluşturmak, güvenilirliğimizi artırır çünkü "orada" varlık gösterip, kendimizi anlattığımız içeriklerle insanların işimize inancımız ve hedeflerimizi görmesini sağlarız.

Çevrim içi bir marka oluşturmak, daha fazla müşteri adayı, daha fazla kâr ve daha fazla kar sağlayan “satış sürecinin” en önemli parçası olan güveni kazanmamızı sağlar!

Sanırım, bu kadar neden yeterli. Bu düşünceyle, kendi çevrim içi markanı oluşturmaya başlaman için ihtiyacın olan temel prensiplerden bahsedeceğim:

Marka Bilinirliği Oluşturma

Online markanı yaratmak için ilk adım, markanı unutulmaz kılmak olmalı. Bunun için de en sağlam yol, bir blogunun olması.

1. Adım) Benzersiz bir Blog Tasarımına Sahip Olun -  Unutulmaz olmak için iyi bir ilk izlenim yaratmak şart. Profesyonel bir blog tasarımı ile etkileyici bir ilk izlenim bırakabilirsin. Mesajınla değer yarattığın kadar, imajınla da farklı olmalısın.

2. Adım) Uygun bir Logo Tasarlayın -  Aşırı şatafatlı bir şeyden bahsetmiyorum. Ama markanın imajının, konusunun ve vadettiklerinin bir simgesinin olması, marka bilinirliği için önemli.

3. Adım) Bir slogan oluşturun -  Ziyaretçiler, seninle ilgili hemen fikir edinmek için bu sloganı görsünler. Etiket etkisi yaratan bir slogan belirlemek çok zor değil. Biraz araştırma yaptıktan sonra, aklına ilk gelen sloganları sırala -klişe dahi olsa-... Aralarından en uygunu seçmek için çevrendekilerle ya da sosyal medyadaki takipçilerinle anket yapabilirsin.

Marka Sorumluluğu

İnsanların markanla dikkatini çekmeyi başardın, hakkında bir fikirleri var. Ama sevmeleri için çok çalışman gerektiğini söylememe gerek yok sanırım! Kişisel bağlantılarını güçlendirerek ilişkilerini taze tutmalısın. Marka cansız bir kavram olmamalı. Sosyal medyada var olduğunu farz ediyorum: Paylaşım yapmak kadar, etkileşim sağlamak en önemli kural: Her gün için kendine etkileşim hedefi koy: En az 15 gönderiyi beğen ve  mesela 3 tanesine de yorum yap. Gelen mesaj ve yorumlara da mutlaka en kısa zamanda yanıt ver.

4. Adım) 'Hakkımda' veya 'Buradan Başlayın' Sayfası Oluşturun  - Bu sayfa, kendi hakkında biraz konuşmak ve ziyaretçilerine kendini anlatmak için harike bir yer olur. Eğer birlikte çalışmaya davet etmek ya da başka bir teklif sunacaksan, bu sayfayı kullanabilirsin.

5. Adım) Facebook 'Beğen' Kutusu Ekleyin - İnsanlara blogun üzerinden Facebook sayfan aracılığıyla bağlantı kurma bir yolu vermek, bir soruları ya da önerileri varsa mesaj ile kolayca geri bildirim alma fırsatı sunar.

6. Adım) Diğer Sosyal Medya Kanallarına Bağlantı Ekleme - Her sosyal medya platformunun kitlesi farklı olduğu için blogunda kullandığın Twitter, Facebook, Instagram hatta Linkedin gibi profillerine bağlantı vermelisin. Çapraz yönlendirme taktiği ile sosyal medya hesapların arasında birbirine bağlantı sağlayabilirsin: Facebook profilinde Instagram linkini paylaşabilir, Twitter hesabından Instagram hesabına yönlendirme yapabilirsin.

7. Adım) Youtube ya da IGTV'de Video Yayınlayın  - Şimdi şöyle bir soru soracağım: İlgilendiğin bir iş ile ilgili iki uzman var. İkisinin de blogları var, içerikleri faydalı ve güvenilir. Ama Uzman A, Facebook sayfasına da sahip, videolar çekiyor ve sosyal medyada son derece aktif; Ancak 'Uzman B' bu konularda varlık göstermiyor. Hangi uzmanı aramak ve danışmanlık almak için daha rahat hissedersin? İçerikleri yazı olarak okumak farklı, kanlı canlı olarak yazan kişinin ağzından dinlemek farklı etki yaratır. Gerçi video konusunda ben de henüz bir şey yapmadım ama yapılması gerekenler listemde ilk sırada beklediğini söyleyebilirim. Belki sen benden daha hızlı davranmışsındır! :)


Markana Güven Kazandırma

Şimdi, gezegendeki en havalı insan olabilirsin ama para kazanmaya başlaman garanti değil.
Kitlen, senden bir şey satın almadan önce güvenmek ister. Güven de söylediğim gibi, marka inşasının temel sütunlarından biri.. Değer yaratarak nasıl güven kazanırsın? Bunun da cevabı aşağıda:

8. Adım) Benzersiz İçerikler Yaratın -  Alanınla ilgili sen nasıl içerikler okumak istersin? İşinde uzman birinden nasıl içerikler paylaşmasını beklersin? Çekici içerikler markanın köşe taşı olmalıdır. İnsanlara yardımcı olmak, onlara fayda sağlamak, değer yaratmak ancak iyi içeriklerle olur. Onlara nasıl yardımcı olduğunı görürlerse, bir işi o kadar iyi yönetebileceğine de ikna olurlar.


9. Adım) Faydalı bir İkram Sunun- İçerik her zaman ana odakta olsa da, onu  yalnız bırakmamak lazım. İnsanlara en güzel gelen şeylerden biri nedir? Hediyeler! Hiçbir bedel olmadan edinecekleri şeyleri insanlar çok sever. Sosyal medyada yarışmalar düzenleyebilir, web sitenden ücretsiz indirebilecekleri dosyalar, kitaplar, rehberler, planlayıcı ya da  ziyaretçilerine özel indirimler sunabilirsin.

10. Adım) Kendin Olmak -  Diğer tüm maddeleri yerine getirirken, bu madde hep aklının bir köşesinde kalsın. İçtenlik ölçülebilen bir şeydir. Hatalarını da, onlardan aldığın dersleri de paylaş yeri geldiğinde... Çünkü bir eşin daha yok. Sen olmadan markan da yok. Güven ve sadakat yaratmak için olduğun gibi davran.

Sosyal markanı yaratmak için yardım istersen, sana özel strateji ve içerik çalışmaları yapabiliriz. Böylece logon, renklerin, yazı karakterinle senin hikayene özel görsel ve yazılı içerikler her ay eline ulaşır. Chat kısmından ya da mailim ilkim@ilkimkocamaz.net ten, sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsin. Bu arada benimle benzer yollardan geçen, kendi işini kurmak isteyen, markasını yaratmak için mücadele eden insanlarla fikir alışverişi yapabilmek için bir süre önce bir Facebook grubu kurdum. Sen de bir danışman, koç, konuşmacı, tasarımcı, girişimci kısaca bizden biriysen ve network oluşturarak markanı geliştirmek istiyorsan aramıza katılmak için aşağıya tıklayarak üye olabilirsin:

Umarım bu 10 madde sana faydalı olmuştur. Çevrim içi markanı oluştururken aklına takılan ya da eklemek istediğin bir şey olursa lütfen bana ilet. Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder