İçerik Pazarlaması: Markan Hikayendir! 💌🙊

Son 5 yıldır her yerde içerik pazarlaması lafı ediliyor. Ancak sektör profesyonelleri de dahil pek çok kişinin net bir fikri yok. Bu da bir pazarlama trendi diyebilirdim ama içeriğin tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Hikayelerden tutun, masallara kadar... Herkesin bir hikayesi var, her markanın da öyle... İçerik pazarlamasıyla tek kişilik ya da küçük işletmeler, büyük bütçeler kullanmadan sokaklara bedava tabelalar asar gibi reklamlarını yapıyor, markalarını tanıtıyorlar!

Zahmetli mi? Pazarlamanın her türü kadar... Masrafsız mı? Diğer pazarlama araçlarına göre en ucuzu!

Bu yazımda içerik pazarlamasıyla neler başarabileceğini, işini nasıl büyütebileceğini anlatacağım, okumaya devam!

İçerik pazarlaması nedir?

İşin online platformda olsun ya da olmasın, insanlar senin ürün ya da hizmetlerin için Google'da arama yapıyor. Küçük işletmeler eskiden el ilanları, broşürler bastırıyordu, online dünyada olmayanlar hala bunu yapmaya devam ediyor. Telefonla pazarlama, SMS gönderme vs. geleneksel yöntemlerle belirli bir insan grubuna erişebilirken, bugün dijital dünyada sınırsız erişime sahipsin!
İçerik pazarlamasının tek bir kuralı var: Satışlarını ve marka tanıtımını gerçekleştirebilecek kalitede içerikler üretebilmen.

İçerik pazarlaması derken üç aşamalı bir süreçten bahsediyorum:

1. Değer yaratan bir içeriğinin olması
2. Hedef kitlenin güveninini kazanman
3. Onlara harekete geçmeleri için rehberlik etmen

Sitende ya da sosyal medyanda kullanımın için  birden fazla içerik formatı seçeneğin var: Yazılar, ses kayıtları, videolar, fotoğraf ve grafikler... İçerik pazarlaması tüm bu formatları kullanarak hazırlanan bilgilendirici ve yararlı içerikleri işinin pazarlaması için kullanman anlamına geliyor. Diğer pazarlama araçlarında olduğu gibi içerik pazarlamasında amaç, kendi alanındaki rakiplerinden bir adım öne geçmek. Bunu ister web siten ya da blogunla, ister instagram ya da facebook hesabınla, istersen Youtube videoları çekerek yapabilirsin. Hatta bütün bu içerik pazarlaması araçlarını birlikte kullanabilirsin. İnsanlar, işinle ilgili her arama yaptıklarında onların karşısına çıkabilmen için tüm bu içeriklerden seçtiklerini düzenli olarak üretmelisin.


İçerik pazarlamasından yararlanman için 5 neden:

İçerik hedef kitleni eğitir
Potansiyel müşterilerini karşılaştıkları bir sorun ve çözümü konusunda eğitmek için içerikten faydalanabilirsin. 

Örneğin, bir kariyer koçu olduğunu varsayalım. Takipçilerini, iş hayatında yaşadıkları sorunları ve bu sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında yapabilecekleri hakkında bilgilendirebilir ve yönlendirebilirsin. 

İçerikle kanaat önderi olabilirsin.
Eğer  hedeflediğin kitleyi yeterince iyi tanır ve onların iktiyaç duyduğu bilgileri istikrarlı bir şekilde yayınlarsan, sektörel olarak lider bir konuma gelirsin. İçeriğini tek bir format ve platform yerine birden fazla mecrada yayınlarsan mesajının ulaşacağı insanların sayısı artar.

İçerik kitlenle ilişkini sağlamlaştırır
Bilgilerini hedeflediğin kitleyle paylaştığında bir ilişki kurmuş olursun. İlk e-posta, blog yayını veya sosyal medya güncellemesi ile başlayan bu ilişki, her içerikle daha da pekişir ve sağlamlaşır. Takipçilerinle yakınlık  kurarsan, sana olan güvenin de temellerini atar. 

İçerik müşteri sadakatini kolaylaştırır
İçerik pazarlamanın bir işlevi de, müşterilerine satın aldıkları ürün veya hizmetler hakkında bilgi vermektir. Ne kadar çok bilgi verirsen, içleri o kadar rahat eder. Müşterilerine onları önemsediğini göstermenin en iyi yolu bu şekilde iletişimde kalmak ve onlara yararlanabilecekleri içerikler sunmak. Ayrıca yaşadıkları problemler ya da beklentileri konusunda anketler yapabilir, satın aldıkları ürün ya da hizmetlerin hakkında onları bu bilgilerle geliştirebilirsin.

İçerik takipçilerini senle iletişime geçmeleri için teşvik eder
Kitlenle harika içerikler paylaştığın zaman, onların senle etkileşimlerinin artmasına fırsat tanımış olursun. Blog yazılarına yorum yapmalarını, sosyal medya ağlarındaki paylaşımlarına yanıt vermeleri için sorular sormayı da ihmal etme!

Doğru zamanda, doğru yerde, doğru içerikleri paylaştığın sürece işini büyütebilirsin. Tabii bütün bunları bir plan çerçevesinde yaparsan, başarıya ulaşman çok daha kolay olur.İçerik Pazarlaması Planla Başlar, Çünkü...

İçerik pazarlaması ile marka kimliğini oluşturmak, üretkenliğini artırmak ve geri bildirimlerle işini geliştirmek, yaptığın yatırımın karşılığını maksimum düzeyde almanı sağlayacak. Ama bunları en iyi şekilde gerçekleştirmek için bir plana ihtiyacın var.

Bir içerik pazarlama planı geliştirdiğinde, tanıtmak istediğin ürün ve hizmetlere dayalı olarak oluşturacağın her içeriği reklamın gibi düşünme. Paylaştığın her içerik büyük hedefine ulaşman için seni taşıyacak olan trenin vagonları...

Ve planın varsa, yarattığın her içerik birbiri ile bağlantılı olarak senin için ve markan için çalışacak.

Üstelik daha üretken olacaksın. Hedefine ulaşmak için her gün ne yapman gerektiğini bileceksin, çünkü bir içerik takvimin olacak.

İçeriğini oluştururken hangi kaynakları kullanacaksın?
Bugün hangi içeriğini yayınlayacaksın?
Bu içeriğinin amacı ne?

Plan, tüm bu sorular ışığında senin yol haritanı belirlemene yardım edecek.

Marka bilinirliğin artacak. Domino etkisi yaratacak içeriklerinle, hedeflediğin insanlar işin hakkında bilgi sahibi olacak. Tanındıkça kazancın da artacak. 

Bir içerik pazarlama planı oluşturmak için şunları netleştirmek gerek:
  • Hedef kitlen kim?
  • Onlar için çözdüğün problemler neler?
  • Çevrimiçi iken hangi sosyal medya ağlarında daha çok vakit geçiriyorlar?

İçerik pazarlaması gördüğün üzere bir terimden çok daha fazlası.. İçerik, tek başına iş dünyasında var olmak için pazarlama kısmında elin ayağın olacak kadar önemli bir araç... 

Potansiyel müşterilerine ulaşmak ve satışlarını artırmak için harekete geç. Otur ve güzel ürün görselleri ya da neler yaptığını anlattığın yazıları düzensizce, aklına geldikçe paylaşmak yerine bir plan çiz ve içeriklerini bu plana göre paylaşmaya başla.

İçerik pazarlaması ile ilgili aklına takılan bir şey olursa chat ya da yorum kısmından yazarsan seve seve yanıtlayabilirim :) Profesyonel olarak yardım almak istersen Dijital Marka Ajansı ile sana yardım etmek için hazırız!

Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder