Takipçi sayısı başarı ölçüsü mü?Kişisel bir iş yapan yani psikolog, avukat gibi takipçilerimden en çok gelen soru şu: “Çevremdekiler  böyle olmaz, senin takipçi alman lazım dedi, ben de doğru mu yaptım bilmiyorum ama takipçi ve beğeni satın aldım ama hiçbir şey değişmedi? Şimdi ne yapmam lazım? “

Bunu yaşayanlarınız vardır belki aranızda; ne bileyim butik hesabı açmışsınızdır, bir bakarsınız rakiplerinizin 50 bin 100 bin takipçisi var, siz de almışsınızdır. Olabilir.
Ya da diyetisyensinizdir, yine herkes öyle yapıyor diye size de ısrar etmişlerdir, hem beğeni hem takipçi almışsınızdır.

Aklımdaki cümleyi paylaşayım: "Bana takipçi sayını söyle, sana ne ifade etmediğini söyleyeyim!"

Sayılar sadece vitrine koyduğunuz bir tabeladır.
Vitrinin tamamı da değildir.
Sadece bir tabeladır.

Önemli olan o vitrini şahane bir şekilde tasarlamak ve önünden geçenleri içeriye çekecek ürünleri ön plana yerleştirmektir. Bunu da güler yüzle, samimi bir iletişimle yapacaksınız tabii ki…

Sosyal medyadaki en büyük yanılgılardan biri, parayla her şeyin hallolabileceğine, kimsenin akıl edemediği kestirme yolların olduğuna, zaman ve efor olmadan başarıya ulaşılabileceğine inanmaktır. İletişim, estetik, hikaye ve istikrarın bir arada ve bütünlük içinde olduğu hesaplar başarılı olabilir. Bunlardan biri eksik olursa, orada kalıcı bir başarıdan söz etmek mümkün olmaz.

Zaten kim, bir aylığına popüler olmak ister? Herkes, uzun vadeli bir başarı ister. Bu net. O zaman Şunu sormak istiyorum:

"Parasını verip taç alabilirsin, ama bu seni kral yapar mı?"


Bu konuda bir video da yayınladım. Çünkü herkesin bilinçlenmesi en büyük temennim... Aşağıdan izleyebilirsiniz:

Bugün gerçek müzisyenler, YouTube'da sahte tıklamalar sayesinde birkaç gün içinde milyonlarca izleme sayısına ulaşan klipleriyle övünen şarkıcılardan haklı olarak şikayet ediyor.

Diğer yandan, Instagram'da parayla elde ettiği ⏸️Bilmem kaç K⏸️ takipçi ve beğenileriyle sağa sola "gerçek sanatçı şöyle olur" ahkamı kesenlerin değerini, gönderilerindeki 💬 yorum sayısı ele veriyor. Yani vitrinin kalabalık görünmesi değil, ağzını açtığında insanların seni can kulağıyla dinleyip dinlemediği, geçer akçe olan... Gerisi kendini kandırmak.

Ünlü aktris Emma Stone, bugüne kadar birçok başarılı filmde oynadığı kadar hüsrana uğradığı yapımlarda da rol aldı. Altın Küre aldı, BAFTA ve hatta Oscar aldı 🏆🏆🏆ama tüm bu ödüllü oyunculuk geçmişine rağmen son filmlerinden Battle of Sexes gişede tam anlamıyla bir hayal kırıklığı yarattı. Peki gişe rakamları filmdeki oyunculuk gücünü belirleyen ölçüt olabilir mi? Elbette hayır. Sinema eleştirmenleri, Emma Stone'un bu filmde sergilediği oyunculuk için kariyerinin en iyi performansı değerlendirmesinde bulunuyor.

Sözün özü, ben önce rakama bakarım rakam mı diye, sonra söyleyene bakarım adam mı diye‼️😜

Orada ister 200 bin, ister 500 bin yazsın, insanlara takip etmeleri için bir neden sunmuyorsa, içerikleri bir vaadde bulunmuyorsa, estetik bir akışı yoksa, ne amaca hizmet ettiği belli değilse, o parlak rakamlar kimseyi kandıramaz. E kalabalık görünce, daha çok takipçi gelir diye düşündüğünüz için para verip  almamış mıydınız o takipçileri? 

Kendinizi düşünün: her gün belki de 4-5 tane bu tarz hesap sizi takibe alıyor. Hepsini geri takip ediyor musunuz? Hayır. İlgilendiğiniz konularla alakalı ise, düzgün cümleler kuruyorsa, güzel görselleri varsa, tek taraflı, kendi kendine konuşur gibi değil, insanları muhatap alarak sohbet havasında içerikler yayınlıyorsa takip ediyorsunuz.
İnsanların da sizden bir farkı yok ki?

Neden sadece rakamların cazibesinden etkilesinler?

Instagram’ı ideal takipçilerinize ulaşmak için kullanmak istiyorsanız, bu saydığım bütünlüğü yakalayacak ve o insanların peşinden sadakatle geleceği bir hesap yaratmalısınız. Bunun içinde görsellerinizin kalitesi var, iletişiminiz ve samimiyetiniz var, Instagram algoritmasının kurallarına göre oynamak da var.

Hepsi  güzel de, tüm bunları nasıl yapabilirim diyorsanız, 21 Günde Instagram’da Marka Ol eğitim programında Instagram’ın tüm özelliklerini etkili bir şekilde kullanarak, onu doğru yöneterek daha geniş kitlelere ulaşmanın formüllerini anlatıyorum. Videolarla, konu özetleri ve çalışma şablonları ile kariyeriniz ve markanız için Instagram’ı nasıl profesyonelce kullanacağınızı; insanların dikkatini çekmek, ilgilerini üzerinizde tutmak, takipçilerinizle güçlü bir bağ kurmak ve onları potansiyel müşterilerinize dönüştürmek için neler yapmanız gerektiğini gayet basit bir dille aşama aşama gösteriyorum. Bunun içinde; strateji oluşturmadan tutun, görsel ve video içeriklere, IGTV ve hikaye gibi Instagram’ın tüm özelliklerinin kullanımına, paylaşım yazılarınızı nasıl etkili hazırlayabileceğinize ve organik olarak büyüyen bir hesap olmak için neler yapmanız gerektiğine kadar her başlığa ayrı bir video hazırladım. Hemen aşağıdaki linkten kayıt olabilirsiniz:
Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder