Etkileşimin Altın Kuralları

Etkileşimin Altın Kuralları

“10 Gerçek takipçi bulun. 10 Gerçek hayran, 1000 ilgisiz takipçiden çok daha önemlidir.”

Size sadık ve organik şekilde büyüyen bir kitleye sahip olduğunuzda marka olarak alt edilemez bir noktaya ulaştınız demektir. Size güvenen, yakın hisseden, bağlılık duyan bir topluluk sizinle alışveriş ilişkisine girmekten çekinmeyecektir. 

"Unutmayın, insanlar topluluklara bir fikir için katılırlar, ama onları orada tutan duygulardır."

İnsanlara sizi takip etmeleri için güçlü bir neden yaratmalısınız. Bu nedeni de onlarla sürekli iletişim halinde kalarak akılda kalıcı hale getirmelisiniz. Her paylaşımınız, sosyal medyadaki varlık nedeniniz hakkında fikirlerini netleştirmeli. Ayrıca Instagram takipçilerinizle güçlü bağ kurmanız, algoritma gözünde sizi ilgi çekici, aktif, kayda değer bir hesap haline getirecektir. Her sosyal medya platformu onunla daha çok zaman geçiren, onu daha fazla kullanan hesapları sever. Sosyal medyaya ne kadar zaman ayırır ve bu zamanı doğru hamleler yaparak geçirirseniz, o kadar dönüş alırsınız.

Etkileşim başarısı nasıl ölçülür?

Bir sosyal medya ağındaki  herhangi bir paylaşımın başarısı metrik ölçümlere dayanır. Performans ölçümünün formülü şöyledir:
Etkileşim sayısı / Takipçi sayısı X 100
Etkileşim sayısı bir paylaşımın aldığı beğeni, yorum,kaydedilme adetlerinin toplamıdır.
Bu oran;
%6’dan fazla ise HARİKA
%3-6 arasında ise İYİ
%3’ten az ise DÜŞÜK etkileşiminiz var demektir.

Etkileşim oranı neden önemlidir?

Bir hesabın takipçilerinin reel değerini göstermesi açısından sağlam bir veridir. Onbinlerce takipçiye sahip bir hesaba denk geldiniz diyelim: Paylaşımlarının etkileşim sayısı toplamda 50-100 arasında değişiyorsa o hesap,
-Ya aktif değildir.
-Ya da takipçilerini satın almıştır!

(Bu videomda bot beğeni ve takipçi satın almadan Instagram'da nasıl etkileşim artırabileceğinizi anlatmıştım: Instagram'da etkileşim ve takipçi artıran formüller)

Ayrıca bir marka olarak herhangi bir fenomen ile ortak çalışmayı düşünürseniz doğru fenomeni seçerken bu metrikleri bilmeniz işinize yarayacaktır. Elbette bugün takipçi, beğeni hatta yorumlar bile organik yolla elde edilmemiş olabiliyor. Özellikle kozmetik ve makyaj hesaplarında 40-50 yorumlu gönderiler bulabilirsiniz. Hepsi de paylaşımla ilgili yorumlar... Ama bunun için bir etkileşim grubu kurulduğunu ve hep aynı insanların yorum yaptığını farketmeniz birkaç dakikanızı alacaktır.

Nasıl etkileşim artırırsınız?

Etkileşimi artıran birçok faktör bulunur. Bunların en başında düzenli paylaşım gelir. İstikrarlı bir varlık sağlamak için her gün paylaşım yapmanız en doğrusudur. Bunun için her gün zorlanmamak adına kendinize haftalık bir paylaşım planı hazırlayabilirsiniz.

Doğru etiketlerle, o etiketi takibe alan insanlara ulaşmak da etkileşiminizde fark yaratacaktır. Etiket seçiminde fark yaratmak istiyorsanız size önerim hedeflediğiniz ideal takipçinin ayakkabılarıyla yürümeniz. İnsanlar etiket seçerken ilgili popüler etiketlere yöneliyorlar. Ama bu etiketler çoğunlukla sektörü ilgilendiren, o konuda iş yapanların kullandığı ve baktığı etiketler oluyor. Oysa ki, sizin ulaşmak istediğiniz insanların önüne çıkabilmeniz gerek.Bu nedenle onların ilgilendiği etiketleri tahmin ederek paylaşımlarınızda kullanmanız etkileşiminizi artıracaktır.

Çekiliş ve promosyonlar da daha çok beğeni ve yorum getirmesi açısından önemlidir. Hediyeleri kim sevmez ki? Sizi takip etmeleri ve profillerinde paylaşmaları ya da arkadaşlarını etiketlemeleri şartıyla hediyeler vermeniz, daha çok insanın sizden haberdar olmalarını sağlar.

Bana en çok gelen sorulardan biri, "Düzenli paylaşım yapıyorum ama neden hiç dönüş alamıyorum?" İnsanlarla diyaloga girmezseniz onlardan yanıt almanız zor olur. Monolog halindeki paylaşımlar yerine takipçilerinizi işin içine katın: Onlara talepte bulunun. Fikirlerini sorun. Duygularına dokunmaya ve onları harekete geçirmeye çalışın.

Sosyal medyada ne kadar değer yaratırsanız, kitlenize ve geleceğinize o kadar yatırım yapmış olursunuz.

Not: Etkileşim için sizin uyguladığınız yöntemler varsa yorum kısmına ekler misiniz?


Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder