Sosyal medyada etkili içeriklerin sırrı: Sadelik

Sosyal medya içerik üretiminde dikkat etmemiz gereken faktörler

Heykellerini nasıl yaptığı sorulduğunda ünlü bir Fransız heykeltıraş Auguste Rodin, büyük sanatçı Michelangelo'nun bilinen sözünü tekrarlıyordu: "Çok kolay. Mermerdeki fazlalıkları atıyorum geriye heykel kalıyor." 

Aslında hayattaki en zor ve karmaşık yetenek ne derseniz, "bir işi sadeleştirmek" derim. Tek bir fazlalık kalmayıncaya kadar sadeleştirmek. Apple markasının 90'lı yılların ortasında girdiği krizden çıkmasını, Steve Jobs'un dünya çapında tanınmasını sağlayan da bu sadelik. Hatta bu felsefesini bir cümle ile de ölümsüzleştirmiş Jobs: "Gerçek sanatçılar sadeleştirir."

Sosyal medya iletişimine gelirsek,her gün binlerce mesaja maruz kaldığımız hızlı bir hayatın ortasında, bizim dikkatimizi uzun süre üzerinde tutabilen içeriklerin tek bir sırrı var: En az kelimeyle en fazla anlamı ve faydayı üretebilmek. İnsanların ilgisini çekebilmek için sadece birkaç saniyeniz  var ve bu süreyi ne kadar iyi değerlendirirseniz, o kadar insanı yakalayabilirsiniz. Sosyal medya içeriklerini hazırlamak, blog ya da reklam metni yazmaktan çok daha farklı bir beceri istiyor. Birbirinden farklı mecralardan, farklı kitlelere sesleniyorsunuz ve vermek istediğiniz mesajı da bu farkları yansıtacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Etkili bir sosyal medya iletişiminin anahtarı ise sadelik. Buna,  tüm detayları, anlamları ve değerleri öz bir anlatımla bir pakette toplama sanatı da diyebiliriz.

Sadelik neden bu kadar önemli?

Alan kısıtları: Twitter, zaman içinde kullanılabilen karakter sayısını 140'dan 280'e çıkarsa dahi, insanlar uzun bir gönderinin tamamını görüntüleyebilmek için tekrar tıklayarak gönderinin detaylarına ulaşabiliyor. Sahip olduğunuz alanı etkili kullanabilmek için derdinizi özetle anlatabilme becerisine sahip olmalısınız.
Sabırsız takipçiler: İnsanlar genellikle gerçek zamanlı gönderileri takip ediyor ve önlerine gelen bir paylaşımı hemen okuyup gerekirse yanıtlamayı tercih ediyor. Uzun bir gönderi, onların ilgisini kaybetmesine yol açıyor. Yani her platformdaki takipçilere uygun değil.
Organik erişim: Facebook, marka ve organizasyon hesaplarının erişimini bir hayli kısıtlamış durumda. İlgisiz kalabilecek, uzun gönderileriniz organik erişiminizin daha da kısıtlanmasına neden olabilir.


Nasıl daha sade paylaşımlar yapabiliriz?

Metafor ve ilustrasyonlar kullanalım. Bir süreci anlatırken uzun uzun detaylandırmak yerine bir metaforla anlatmak istediğimizi karşımızdaki insanlara akılda kalıcı bir şekilde sunabiliriz.
Görsellere ağırlık verelim. Sosyal medya kullanıcıları görselleri ve videoları seviyor. Video içeriklerinin bugün internet trafiğinin %75'ini oluşturması da bu yüzden. İnsanların akışına baktıklarında görecekleri bir görsel ya da video ile mesajınızı daha etkili bir şekilde verebilirsiniz.
Dolgu kelimeleri kaldıralım. Çıkarılacak bir şey kalmayıncaya kadar metnimizi gözden geçirelim. "Gerçekten", "Çok", "İnanılmaz"  gibi kelimeleri kaldırdığımızda ortaya çıkan mesaj daha anlamlı ve değerli olacaktır.
Kısaltmalar kullanabiliriz (Kontrollü olmak kaydıyla). Mesajımızın çok uzun olduğunu farkediyorsak, gereken yerlerde kısaltmalar kullanabiliriz. Elbette bu kısaltmaların olgunluğunuza ve profesyonelliğinize uygun olmasına da dikkat edin ki "Slm Nber?" algısı oluşmasın! :)
Sadece önemli kısmını paylaşalım. Siteniz ya da blogunuzda bir yazıyı sosyal medya mecralarınızda paylaşırken neredeyse bütün yazıyı açıklamanız, ilgiyi kaybettirir. Bunun yerine bir ya da en fazla iki cümle ile özetleyin ve bu özetle takipçilerinize onları neyin beklediğine dair bir çeşit fragman yayınlamış olun.
Emoji kullanalım😍. Geleceğin evrensel sözsüz iletişim dili olarak tanımlanan emojileri paylaşımlarımızda kullanabiliriz. Eğer marka kimliğiniz ile örtüşüyorsa, emojiler sayesinde tek bir karakterle vermek istediğiniz hissi paylaşımınıza yansıtmanız mümkün.✌

Yazılı iletişim, mimikler, jestler, tonlamalar ve beden dili takviyesi içermediğinden sözlü iletişime göre çok daha zor ve dikkat isteyen bir iletişim türüdür. Bu teknikleri kullanarak pratik yaptıkça sosyal medya paylaşımlarınızla daha çok değer yaratacak ve sizi takip eden insanların akışlarını işgal etmeden, net bir şekilde istediğiniz mesajı onlara ulaştırabileceksiniz.

Albert Camus'nun bir sözü ile yazımı noktalayayım: "Hiçbir şey büyüklük kadar sade değildir; çünkü sade olmak biraz da büyük olmaktır." Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder