Hikayeleştirme Sanatının 8 Tekniği

Öyküleştirme Yöntemi

Hepimiz oradaydık, değil mi?
Ilık bir yaz gecesi, bir ateşin etrafında...
Kalabalık bir bayram yemeği sofrasında...
Küçükken uykuya dalmamız için annemizden masallar dinlerken...
Romantik bir filmi sevgilimizle patlamış mısırlar eşliğinde izlerken...
Hikayelerle büyümedik mi?
İnsanoğlunun en ilkel çağlarından beri var olan hikayelerle hayatlarımızı örmedik mi?
Oradaydık ve hikayeler de oradaydı. Çünkü insanlar birbiri ile hikayeler aracılığıyla iletişim ve bağ kurar. Bir konuyu hikayeleştirerek anlatmanız ile resmi verilerle anlatmanız arasında akılda kalıcılık bakımından dağlar kadar fark vardır.
Üstelik günümüzde jenerik reklam mesajlarından, haberlerden, bilgi akışından başını kaldıramayan insanlarla iletişim kurmayı düşlüyorsak...
Onları kendi kitlemize katmayı arzu ediyorsak...
Hikayeleştirmenin gücünden yararlanmamız kadar etkili başka bir yöntem yok.

Hikayeleştirme (Storytelling) ne demek?

Hikayeleştirme, kendimizi dünyaya, dünyayı kendimize anlatma şeklimizdir. Kelimeleri, metaforları, görselleri kullanarak anlatımımızı güçlendiren bir sanattır. Hikayeleştirme ile duygulara dokunabilir, ikna edebilir, akılda kalabilirsiniz. Amacınız ister sosyal medyada geniş bir takipçi kitlesine ulaşmak, ister marka sadakati yaratmak, ister başarılı öğrenciler yetiştirmek ya da iyi bir sunum yapmak olsun, hikayeleştirmeyi çalışmalarınızda bir iletişim yöntemi olarak kullanmalısınız.

Hikayeleştirmede olmazsa olmaz özellikler nelerdir?

  1. Özgün olmalısınız. Bir yerlerden aldığınız, etkileyici bulduğunuz bir hikayeyi bile anlatıyor olsanız, kendi kelimelerinizle, kendi benzetmelerinizle ve tasvirlerinizle harmanlayarak orijinal bir hikaye yaratın.
  2. Akılda kalıcı olmak istiyorsanız hikayenin trafiğine dikkat edin. Hikayeniz mutlaka başarı ile sonuçlanmalı. Başarısızlık ile biten bir hikayeniz varsa, ondan aldığınız ders ile yolunuza nasıl devam ettiğinizi ve bu başarısızlığı nasıl dönüştürdüğünüzü de anlatın.
  3. Tutkulu bir anlatıcı olun. Siz hikayenize inanır ve onun içine girebilirseniz, karşınızdakileri de hikayeye katabilirsiniz.
  4. Hikayenizi yazı formatında değil, video formatında ya da bir sunumda anlatmayı düşünüyorsanız, tonlamalarınız, jest ve mimiklerinizi doğru kullanmayı öğrenin. İnsanlar, ne anlattığınızdan daha çok, nasıl anlattığınızı dikkate alır.
Hikayeleştirme Nedir

“Bir ürünle ilgili doğru şeyler söylersiniz, kimse sizi dinlemez. Bunu öyle bir ifade etmelisiniz ki insanlar içlerinde hissetsin. Çünkü hissetmezlerse hiçbir sonuç alamazsınız…”

-William Bill Bernbach

Özellikle sosyal medya mecralarında fikrinizi, iyi bir hikaye ile sunarsanız, viral etki yaratmak ve böylece kulaktan kulağa yayılan bir marka olmak zor değil. 10 Kasım için hazırlanan Kiğılı reklamını düşünün. Anmak adına Atatürk'ün görselini, sesini , sözlerini kullanmak yerine marka farklı bir şey yaptı. "10 Kasım'a kadar Düğmelerinizi ücretsiz olarak tamir ediyoruz." mesajı ile duygularımıza o kadar dokunan bir hikaye sundu ki, insanlar kayıtsız kalamadı ve reklam paylaşım rekoruna imza attı!
İyi bir hikayede olması gereken her şey bu reklamda vardı çünkü...Siz de markanız için hikayeleştirme sanatını kullanarak özgün içerikler üretebilirsiniz. Hikayeleştirme sanatında en çok kullanılan yöntemleri merak ediyorsanız, sizin için belli başlı 8 tekniği anlatmaya çalışacağım:

Hikayeleştirme Teknikleri Nelerdir?

1.Kahramanın Yolculuğu(Monomyth): Kahramanımız, yaşadığı koşullardan dolayı evini terketmek zorunda kalır ve kendini yollarda bulur. Bu yolculukta birtakım mücadeleler verir ve sonunda hedefine ulaşır. Mutlu son ile biten bu teknik en çok kullanılan tekniktir. Hikayenizi anlatırken başlangıcınızı, yolda önünüze çıkan engelleri, bu engeller karşısında aldığınız aksiyonları ve elde ettiğiniz sonucu bu yöntemle kurgulayın.

2.Dağ ve ötesi: Küçük inişler ve çıkışlarla  gerilim yaratarak ve ilgiyi üzerinizde tutarak zirveye tırmanma öykünüzü anlatmak isterseniz (elbette mecazi bir zirveden bahsediyorum) bu yöntemi kullanabilirsiniz.

3.İç içe halkalar: Üç ya da üçten fazla öyküyü iç içe geçirerek anlatma tekniğidir. İlk hikayenin çoğu anlatılır, ama sonuna doğru diğer hikayelere geçilir. En sonunda da verilmek istenen mesaj verilerek eksik bırakılan hikayeler tamamlanır. En önemli hikaye vurgulanır ve diğerleri onun etrafında konumlandırılır. Birden fazla örnekle bir konuyu anlatmak istediğinizde bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

4. Işıldayan çizgiler (Sparklines):  Özellikle motivasyonel, kişisel gelişim ile ilgili konularda uygulayabileceğiniz bu hikayeleştirme yönteminde, mevcut durum tasvir edilir, nasıl olması gerektiğine dair idealin bir projeksiyonu yapılır. Zıtlıkları vurgulayan bu hikayeleştirme ile insanların hayal kurması, umut duyması, olumlu duygular hissetmesi sağlanır.

5.Ortadan başlamak: İnsanların dikkatini bir anda konunuza çekmek istiyorsanız, hikayenize en can alıcı kısmından, ortasından başlayarak anlatabilirsiniz. Elbette şaşırtıcı bir etki yaratmak için hikayenin ortasının merak uyandırıcı olması şart.

6.Kesişen fikirler: Bir hareketin doğuşunu, ya da bir fikrin nasıl hayata geçirildiğini anlatıyorsanız, bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Bir düşünce ile çıkılan yolda, birbirinden çok farklı görüşlerin sunulması ve hepsinin ortak noktada buluşmasına giden yolculuğu öyküleştiren teknik, birden fazla küçük hikayeyi tek bir ana hikayenin çatısı altında buluşturmanızı sağlar.

7. Yanlış başlangıç: Doğru ve mutlu sonla biten hikayeden önce, başarısızlıkla sonuçlanan yanlış bir hikaye anlatılır. Kahraman, bu başarısız denemeden sonra oturur, düşünür, yöntemlerini değiştirir ve hedefine ulaşır. Bir tecrübenizden öğrendiklerinizi ya da bir problemle karşılaştığınız ve sonrasında onu çözümlediğiniz bir anınızı anlatırken kullanabileceğiniz bu yöntem ile sizden başarı hikayesi bekleyen insanları bir hata hikayesi ile başlayıp şaşırtabilirsiniz.

8. Taç yaprakları: Ana hikayeye başlamadan önce başka hikayeler anlatılır ve sonra asıl anlatılmak istenen hikayeye geçilir. Bu yöntemde bir hikayeden diğerine bağlantı noktaları üzerinde düşünerek anlatımınızı güçlendirmeli ve hepsini ana hikayenize bağlamalısınız. Bir fikirle ilgili birden fazla olasılığı anlatmanız, aynı konuda birden fazla insanın görüşlerini aktarmanız gerektiğinde bu teknikten yararlanabilirsiniz.

Markanız hikayenizdir

Size verdiğim bu klasik 8 hikayeleştirme tekniğini kullanarak kendi özgün hikayelerinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Umarım bu anlattığım yöntemlerle eşsiz sosyal medya içerikleri, sunumlar, reklamlar ve hatta web sayfası içerikleri hazırlayabilirsiniz.


Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder