Marka hikayenizi nasıl anlatırsınız?

Marka hikayesi nasıl yazılır?

Her gün binlerce reklam mesajına maruz kaldığımız çağımızda, insanlar bu yoğun reklam bombardımanına karşı gittikçe ilgisizleşiyor.

Daha önce yöneticilik yaptığım bir markanın "duyusal markalama" stratejisi olarak kurduğum mağaza içi radyosunda, patronun daha sık tanıtım cingıllarının dönmesi talebine, bunun insanların farkındalığını azaltacağını ve bir süre sonra alışarak bu tanıtımlarını duymayacağını söyleyerek karşı çıkmış ama ne yazık ki ikna edememiştim. Bugün bir mağazasına girdiğinizde ilk 5 dakikadan sonra aşina gelen bu tanıtımlarda neler anlatıldığını özel bir ilgi göstermezseniz, dinlemiyorsunuz.

Peki rekabetin kızıştığı ve insanların günlük hayatında bile  adeta "Ad blocker"ı ile gezdiği bir ortamda markanızı nasıl tanıtabilir, sosyal medyada etkileşim alabilir ve rakiplerinizin arasında öne çıkarak insanların kalbine ulaşabilirsiniz?

"Neden insanların kalplerine ulaşalım ki?"

Çünkü alışveriş rasyonel kararlar sonucu oluşmaz. İnsanlar, hikayeler aracılığı ile markalarla bağ kurar ve duygularına en hitap eden markalara sadakat gösterirler. Toyota'yı düşünün, ya da Starbuck'ı... Sadece bir kahve ya da otomobil değil, bir hikaye ve deneyim pazarlamasının sonucu olarak bugün yarattıkları marka sadakati ile anılır durumdalar. Bizler, duygusal kararlar alan ve bunlara mantıklı açıklamalar bulan varlıklarız. En bilinçli alışverişlerimizin ardında bile bu gerçek yatıyor. Bu nedenle hikayenizi etkili, duygulara dokunacak bir şekilde hedef kitlenize ulaştırmanız çok önemli.


"Marka olarak ne vaadediyorsunuz?"

Hedeflediğiniz kitleyi düşünün. Hangi konularda sıkıntı yaşıyorlar, ne gibi çözümler için arayışa giriyorlar ve  siz onların hangi sorunlarına çözüm sunuyorsunuz?
Çözdüğünüz en önemli 3 sorunu maddeleyin.

"Sizi siz yapan ne?"

Rakiplerinizden hangi alanlarda ayrılıyorsunuz? Hadi bir de bunların üzerine kafa yoralım biraz. Yöntemleriniz, hizmetleriniz, ürünleriniz... 2 madde de bu konuda sıralayın, sizin farkınız ne?


"İnsanlar markanızı nasıl tarif ediyor?"

Aile üyeleriniz, belki ekip arkadaşlarınız, sosyal medya takipçileriniz, kısaca fikrine güvendiğiniz insanlar markanız hakkında ne düşünüyor? 3 kelimede anlatmaları gerekse, hangi kelimeleri seçerler? Sorun ve cevapları birleştirin.


Marka hikayesi yaratmak

Soru-cevap çalışmanızın ardından ortaya çıkan markanızın anahtar özelliklerini, görseller, videolar ve hikayelerle insanlara anlatmaya başlayın. Başınızdan geçenler, size ilham veren başarı öyküleri, değerlerinizi yansıtan motivasyonel sözler, çalıştığınız isimlerle yaşadığınız anılar, ürünlerinizin nasıl ortaya çıktığı... Hepsini bu kelimeleri yansıtacak şekilde içeriklerinizde kullanın. Ne kadar insani yönünüzü markanızda kullanırsanız o kadar bağ yakalarsınız. İnsanlar insanlarla etkileşim kurar. Bu nedenle sizinle çalışan müşterilerinizden hikayenizi anlatacakları referans  yazıları, videoları da isteyebilirsiniz. İnsani, gerçek ve samimi algı oluşturmanın bir yolu da sosyal medya kanallarında canlı yayınlar yapmak olabilir. Ürün ya da hizmetlerinizi nasıl oluşturduğunuzu gösteren içerikler de marka hikayenizin harika bir parçası olabilir.

İnanın bana, marka hikayenizi anlatarak, "Kaçırılmayacak fırsat" başlığıyla paylaşacağınız online reklam içeriklerinizden daha fazla kişiye ulaşacak, daha çok akılda kalacak ve hedeflediğiniz kitle ile daha güçlü bir ilişki kuracaksınız.

Bu yazının çerçevesinde markanız için önemli olan değerleri ya da yarattığınız 3 çözümü, markanızla birlikte yorum kısmına ekler misiniz? Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder