15 Maddede Kendini Motive Et!


Tembel ve isteksiz günler için hazırda tutman gereken bir yazı daha! :)
Neyse ki bu da evrensel bir problem: Hazırsan bugün motivasyon düşüklüğünü tamamen çöpe atıyoruz!


Bu önerileri denemeye başla ve hangilerinin işine yaradığını da bana yorumla ya da chat kısmından yaz lütfen:

1. Kendinle bir anlaşma yap

Ertelemenin üstesinden gelmek ve işlerini kolayca halletmek için kendinle anlaşman lazım. Yani şartlar ve ödüllerle bir çocuğu eğitir gibi bir yöntem: "Bu bölümle / raporlarla işim bittiğinde, parkta bir yürüyüşe çıkıp bir dondurma keyfi yapabilirim"

2. Motivasyonun yüksek "miş" gibi yap

Motive ya da hevesli hissetmiyorsan, o zaman öyleymiş gibi davran. Hatta bu konuda örnek aldığın ve kıskandığın birileri varsa onlar gibi hissetmeye çalış. İnanması zor gelebilir ama bu şekilde birkaç dakika içinde gerçekten motive hissetmen mümkün.

3. Sabahları kendini canlandıracak sorular sor.

Her sabah kendine şu dört soruyu sor:

"Hayatım şu an ne durumda?"

"Bu beni nasıl hissettiriyor?"

"Şu ara hayatımda beni en mutlu eden şey ne?"

"Hayatımda şu an ne için heyecan duyuyorum?"

Bu soruları gerçekten hissederek cevaplamayı denemelisin. Hayata olumlu yanından bakıp şükür duygusunu geliştirerek güne başlayınca, günün geri kalanında motivasyonumuz artıyor.

4. Hedef tahtanı hazırla!

Büyük ve özel bir hedef belirle. Bu, seni küçük hedeflerden çok daha fazla motive edecektir. Büyük hedeflerin büyük etkileri olur ve bu da yüksek motivasyon yaratabilir. Ama uygulamaya geçerken onları küçük küçük hedeflere bölmeyi ihmal etme: Kendine yüksek bir çıta belirleyip sonra mutsuzluk yaşamanı istemem, çünkü bu da motivasyonun baş düşmanlarından biri...

5. Küçük bir şey yap ve bir akış oluştur

Sadece masanı temizle. Ya da faturalarını öde. Ya da bulaşıkları yıka. Başlamak için bir türlü harekete geçemeyenler için bu harika bir yöntem . Küçük bir görevi bitirdiğinde daha fazlası için motivasyon duymaya başlayacaksın. Yani şu an gerçekten bir şey yapmak içinden gelmiyorsa, oturup gelmesini bekleme: Küçük bir şeyle başlayın ve tünelin sonuna kadar gidecek enerjiye kavuş.'

6. Önce en zor olanı yap.

Bu, günlük  kaygı düzeyini düşüreceği gibi günün geri kalanı için özgüvenini artıracak.

7. Yavaş başla.

Son hızla bir şeye atlamak yerine sakince başlamayı dene. Biliçaltın zamanla yarışma stresine girmektense ertelemeyi tercih edeceği için yavaş bir tempoda, onu ürkütmeden çalışmaya başla: Hiç başlamamandan iyidir.


8. Kendini sadece kendinle kıyasla.

Başkalarıyla değil. Sahip oldukların ve elde ettiğin sonuçlar ı başkalarınkiyle karşılaştırmak, motivasyonunu gerçekten öldürebilir. Her zaman önünde insanlar olacak, gerinde de... Kendine ve sonuçlarına odaklan.Ve daha iyisinin nasıl mümkün olacağına...

9. Başarılarını hatırla.

Hatalarından çok başardıklarına odaklan. Hatta onları bir kenara yaz. Zihnimiz genelde iyi yaptıklarımızdan çok yanlışlarımıza yönlendirir bizi; onun da niyeti kötü değil elbet. Daha iyi olmamızı istiyor. Ama başarılar insanı motive ediyor aslında...

10. Kahramanlar gibi davran.

Mucizeler yaratanlar? Senin yapmak istediklerinin 10 katını başaranlar? Onlar hakkında bilgi edin, onları izle, onları dinle. Yaptıklarını ve yöntemlerini öğren. Bir yandan da onların bizim gibi insanlar olduklarını unutma. Hayranlığı bir kenara bırak, bırak da sana ilham versinler!


11. Eğlenmeyi unutma.

Zamanın yok mu? O zaman görevlerini eğlenceli hale getir. O zaman bitirmek için motive olabilirsin.

12. Konfor alanının dışına çık.

Zorluklarınla yüzleş alman gereken riskleri al ve seni pamuk gibi sarmalayan konfor alanının dışına atman gereken o korkunç adımı at artık!

13. Başarısızlıktan korkma.


Bunun yerine  başarısızlıklarını, başarılı bir hayatın doğal bir parçası olarak yeniden tanımlamaya ne dersin? Michael Jordan'ın dediği gibi:

“Kariyerimde 9000'den fazla atış kaçırdım. Neredeyse 300 oyun kaybettim. 26 kez, oyunu kazanma şansını kaçırdım. Yani hayatımda tekrar tekrar başaramadım. Belki de bu yüzden başarılı oldum.”

(Başarısızlık konusunda şu podcastim de sana ilham verebilir: "Aptallık ve başarısızlık neden kutlanmalı?")

14. Güçlü nedenlerin olsun.

Eğer bir şeyi yapmak için yeterince iyi bir nedenin yoksa ya da emin değilsen, o zaman yapmakta zorlanırsın. İyi bir neden bulamıyorsan biraz daha araştırıp kafandaki nedenleri netleştirebilirsin.

(Motivasyonun 3 Kuralı yazımla yapmak istediklerine daha kolay karar vermek için tıkla!)

15. Zaman düşmanlarının sesini kıs!

Çok mu TV izliyorsun? Youtube'da videodan videoya atlayarak saatler mi geçiriyorsun? Bu konuda farkındalığını artırarak, bu zaman öldürücüleri azaltmaya ve hayatta yapmak istediklerine odaklanmaya çalış.

Dünyada zamanımız sınırlı. Bunun her an farkında değiliz belki ama bugün bir kez daha hatırlama şansın oldu işte! Nasıl olacağı, ne kadar zaman alacağı ya da gerçekten tam olup olmayacağı farketmez: Şimdi gerçekten yapmak istediğin şeyleri yap! Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder