Yarını bugünden tasarla!

Yarını Bugünden Tasarla!

Hayatımızda oradan oraya savrulmak, yoğun bir temponun içindeysek kaçınılmaz...
Hepimiz aynı anda birden fazla şeyi halletmek zorunda kaldığımız bir yaşam döngüsü içindeyiz.
Hatta son yıllarda "multitasking" denilen bu çoklu süreçler ile elimizdeki işleri nasıl bir arada tamamlayabileceğimize dair öneriler sunan bir çok kitap yayınlandı. Ama şimdilerde, bunun verimlilik yerine işlerin ağırlaşmasına yol açtığı anlaşılıyor, yani"Çok iş, hiç iştir dostum!".

Olumlu sonuçlar almak için tek bir hedefe odaklanmak şart.


Hayatında değiştirmek istediğin, yarım bırakıp tamamlamayı hayal ettiğin şeylerin bir listesini yaptın mı hiç? Bilmiyorum ama, uzun listelerle baş etmek yerine çoğumuz her şeyi olduğu gibi bırakıp başka bir meşguliyete yönelmeyi tercih ediyoruz. Zira bilinç düzeyinde bir defada sadece 5-9 arası bilgiyi işleyebiliyoruz. Bunu ben söylemiyorum elbette; 1956 yılında psikolog George A.Miller'in ortaya koyduğu bir tez bu, adı da : Kanal kapasitesi.

Beynimizin çalışma sistemi, bilgisayarlardaki bellekler gibi... Hani birden fazla pencere açıp çalışmaya devam ettiğinde bilgisayarının yavaşlaması gibi, bizim de bellek kapasitemizin bir sınırı var. Okuduğumuz ya da incelediğimiz kelime, video, fotoğraf gibi bilgi enstrümanlarından sadece belli bir kısmını belleğimizde işleyebiliyoruz. İşte bu nedenle, dışardan bakıldığında "Vay be ne çok işi yürütüyor!" diye gıpta ettiğimiz insanların durumu pek iç açıcı değil aslında çünkü aynı anda birden fazla işi halletmeye çalışmak çok zor.

O halde hayatımızı daha iyi bir hale getirmek için, her seferinde tek bir konuya odaklanıp onu çözmeye çalışmak gerek!

Plan yapmak bu noktada çok önemli çünkü sorumluluklarımıza öncelik belirlemek ve yarını organize etmek, daha iyi bir zaman yönetiminin kapılarını açan anahtar gibi...

Peki nasıl plan yapmalıyız?


Yarın için önemli ve yapılması gereken 3 şeyi düşünün. Ne kadar zaman alacaklarını da hesaplamayı unutmayın. Sonra bu listeden birini seçin. Böylece aynı anda 3 işi düşünüp bunalmak yerine güvenle tek bir işi halletmenin hafifliğini yaşayın!Yapılması gerekenler listesi hazırlanırken, şu noktalara da dikkat edilmeli:

1.Büyük ve karmaşık bir projeniz varsa onu tek bir iş gibi düşünmemek lazım. Onu küçük ve yönetetilebilir parçalara ayırın.

2. Yarın için en önemli göreviniz neyse ona öncelik verin ve mantıklı bir zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

3. Yazmak, akılda tutmaktan daha akılda kalıcıdır desem? Planları kağıda geçirin çünkü yazmak beyninizdeki filtreleme yapan bölümü aktif hale getirir ve önemli bilgileri unutmamanızı kolaylaştırır.

Eh, artık günü fethetmeye hazırız!

(Başarılı bir hayat yönetimi için bu yazım da sana ilham verebilir: "Başarılı Patroniçelerin 10 alışkanlığı") Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder