Başarılı Patroniçelerin 10 Alışkanlığı


Her ne kadar 9-6 mesaisinin sıradanlığından uzak, kişisel ekonomik özgürlüğünüzü ele almış olsanız da, patroniçe olmak kolay değil.
Gelin bakalım, başarılı kadın girişimcilerin etkili alışkanlıkları nelermiş?Zamanında uyumak ve her gün aynı saatte uyanmakÜretkenliğin ilk anahtarı uykunuzu almak. Uykunuzu almaya ve her sabah ( haftasonları dahil) aynı saatte kalmak size zindelik kazandıracak en önemli faktör.

Sabah ve gece rutini edinmek

Yapacaklarınızı bir kere rutine bağladıysanız, oradan geri dönüş olmayacağı için hiçbir şey aklınıza takılmayacak. Her sabah ve her gece için farklı alışkanlıklar geliştirin. Sabah sporu, gece okuması, vb. kendinizin daha iyi versiyonunu yaratmak için kendinize bir yapacaklar düzeni oluşturun.

(Rutinlerin öneminden bu yazıda bahsetmiştim: Yaratıcılığınızı artırmanın 5 Yolu )

Haftayı planlamak

"Ne yapacağını bilmeyeni bir yere varamaz." Önce haftanızı, daha sonra bütün ayınızı planlarsanız, önceliklerinizi bu takvime göre şekillendirebilirsiniz. Böylece bir ekstra geldiğinde arada kalmazsınız.

El yazısı kullanmak

El yazısı ile aldığınız notlar, bilgisayar ya da telefonla aldıklarınıza göre çok daha akılda kalıcı oluyor. Ayrıca doğumgünü vb. özel günlerde hediyelerinize kişisel el yazısı ile bir not iliştirmeniz, onu alan kişinin yüzüne bir gülümseme yerleştiriyor. Sadece birkaç satır... Buna değmez mi?

Stilinizi geliştirmek

"Bulunduğunuz konum için değil, hedeflediğiniz konum için giyinin" Etkili ve denenmiş bir formül. Giyeceklerinizi seçmeye özel bir zaman ayırın. Dolabınızı gözden geçirin ve uygun olmayan/uzun zamandır giymediğiniz kıyafetleri ayıklayın. Ne kadar sadeleşirseniz, kafanız o kadar rahat olur. Vakit nakittir!

Kitap okumak

Her ay en az bir kitap okumayı alışkanlık haline getirin. Bunun için nedenler sıralamama gerek yok herhalde! :)

Kişisel zaman yaratmak

Her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışırken kendinizi ihmal etmeyin. Haftada en az bir kere size özel bir zaman planlayın.

Ailenize zaman ayırmak

Onlardan uzakta otursanız bile, her gün ailenizle sohbet edin. İşlerden dolayı ailenizi ihmal etmemeye çalışın.

Öncelikleri belirlemek

Yapılması gereken birçok iş var ve yolun başındaki bir patroniçe  yeterli ekibi olmadığı için tüm o işleri tek başına yapmak zorunda! Ama yapılması gereken her şeyi yapamazsınız: En azından istediğiniz zaman içinde. Bu nedenle mükemmeliyetçiliği bir yana bırakmanız gerekiyor. En iyi yapmanız gereken işleri ilk sıraya koyun. Diğerlerini ise olabildiği kadar iyi yapın.Üzerinde düşünmeyin. Bu şekilde zamanınızı etkin kullanabilirsiniz.

Yardım almak

Sadece 24 saat var ve her şeye yetişmek mümkün değil. Zamanınızı etkin bir şekilde kullanmak istiyorsanız ev işleri ya da işinizle ilgili alanlar dahil olmak üzere birçok konuda yapılması gerekenleri delege etmeye çalışın. Kardeşinizden, arkadaşınızdan ya da freelance olarak çalışan insanlardan yardım almadan işinizi büyütemezsiniz.

Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder