Bir kahraman gibi kendi hedeflerine yürümen için...


Herkesin bazı yerlerini değiştirmek istediği bir hikayesi vardır...
Ama buna cesaret bulmak ve harekete geçmek, çoğu zaman zor gelir.
Korkuların ya da alışkanlıklarınla olduğun yerde kalmaya devam edebilirsin, bu sana sonsuz denizdeki bir kayıkta sallanmanın huzurunu veriyor da olabilir.
Ama ya başka yerlerde olmayı düşlüyorsan?


Hayalini kurmak ve öylece beklemek yerine keşfe çıkmaya ne dersin?
Korkunu yenip benimle gelmek istersen sana yardım edebilirim.
Yeter ki korkunu dinleme,
Çünkü beklersen sadece beklersin: Bir gün sana hayalini kimse fiyonklu bir paket gibi sunmayacak.
Onu sen yaratabilirsin!

Bundan böyle yeteneklerini ve hobilerini, hayal ettiğin kariyere seni götürecek bir paten gibi kullanabilmen için sana yardımcı olabilecek öneriler ve hayalini yaratan kadınların başarı hikayelerini seninle paylaşıyor olacağım. Hayalinle ne kadar zaman geçirirsen, yayacağın titreşim de o kadar güçlü olur. Hem bu yolculuk bana da iyi gelecek. Neden mi? Çünkü benzer hayalleri paylaşan kadınların birbiri ile etkileşimde bulunabileceği bir yer düşledim. Birbirimizi destekleyelim, geliştirelim ve yol arkadaşı olalım diye...

Maalesef ülkemizde kadınların hayal ettikleri kariyer hikayesini yaratması güç. Ben ressam olmak isterdim mesela.. Ama para kazandırmayacağı için vazgeçmek zorunda kaldım. Yazmayı hep çok sevdim: Uzun yıllar gazete ve dergilerde yazdım. Bir kitap da yazdım ama yayınlanalı daha 2 ay geçmişken yayınevimle ilgili aşılamayacak bir problem çıktı. 5 yıllık sözleşmem yüzünden yerimden kıpırdayamadım.Aynı şeyleri yaşarım endişesiyle bir daha kitap yazamadım. Yaratıcılığımı takılar, aksesuarlar tasarlayarak kullandım. Ama onu profesyonel bir iş haline getirmeye korktum.  Onun yerine garantisi olan kurumsal bir kariyeri tercih ettim. Ve kurumsalda geçirdiğim 17 yılın bana öğrettiği şu oldu: Ne kadar çalışkan, başarılı, yetenekli olursan ol, garanti diye bir şey yok!" Ve yükselmen, senin başarınla doğru orantılı değil. Eski bir müdürüm bana, "Yönetici olarak seni düşünürdüm ama burada çok kadın var, başlarına bir erkek lazım." dediğinde inanamamıştım! Bir akademisyen bile böyle sığ düşünebiliyorsa, bu çıkmazdan nasıl kurtulacağız?

Hepimizin içinde kullanılmayı bekleyen bir güç var. Ve hayatta insanın istedikçe öğrenemeyeceği, yapamayacağı hiçbir şey yok. Yani yerinde saymak için fazla yeteneklisin. Bırak onu, hedefleri olmayanlar yapsın. Ailen ya da arkadaşlarına hayallerinden bahsettiğinde; "Aman canım, iyi düşün, hayatını garanti altına alacağın sabit bir işin olsun", "Boşuna mı okudun?","..... olup da ne yapacaksın?" gibi cümleler duymaktan sıkıldıysan benimle gel. Kendini daha fazla erteleme.

Burada yalnız değilsin! ;) Sonraki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder